Podcast

Czech Envi Thesis

Zaposlouchejte se do série rozhovorů s mladými inspirativními lidmi, kteří se zabývají ochranou životního prostředí pohledem společenských věd. Nalaďte si podcast CzechEnviThesis, který pro vás připravuje Filip Rambousek.

Prostřednictvím desetiminutových rozhovorů vám postupně představíme vítěze celostátní soutěže o nejlepší bakalářské a diplomové práce v oblasti životního prostředí. Na jaká témata se můžete těšit? Prozradíme v upoutávce.

Podcast najdete na platformách YouTube a Spotify.

7. díl – Šárka Stříbrská

Téma Šárky Stříbrské – dobrovolná bezdětnost v souvislosti s klimatickou krizí – zaujalo nejen porotu soutěže Czech Envi Thesis, ale i řadu médií, kterým Šárka po svém vítězství v soutěži poskytla rozhovor. Ve své diplomové práci Šárka vyzpovídala dvanáct mladých lidí z celého světa, aby zjistila, co je vedlo k rozhodnutí nemít děti. K jakým zjištěním dospěla? Kdo jsou to kinovátoři a kdo environmentální anti-natalisté? I to se dozvíte v rozhovoru s vítězkou soutěže Czech Envi Thesis 2021 Šárkou Stříbrskou.

6. díl – Martina Maslejová

Martina Maslejová se ve své oceněné bakalářské práci zaměřila na ilegální obchod s loskutáky v Indonésii. Svým výzkumem dokonce přispěla k zatčení několika pytláků. Jak náročné bylo proniknout do facebookových skupin, kde se s těmito druhy ptáků ilegálně obchoduje? I to se dozvíte v dalším dílu podcastu Czech Envi Thesis.

5. díl – Adam Cepník

Letecká doprava je zhruba desetkrát emisně náročnější než autobus nebo vlak, říká Adam Cepník, který ve své oceněné bakalářské práci zkoumal negativní vliv různých typů dopravy na životní prostředí. V rozhovoru pro podcast Czech Envi Thesis Adam vysvětluje, proč je důležité zohlednit průměrnou obsazenost jednotlivých dopravních prostředků, ale třeba i to, proč svou bakalářskou práci s odstupem času hodnotí kriticky.

4. díl – Anna Tabášková

Jak spolu souvisí psychologie a životní prostředí? Co nás může motivovat ke klimaticky šetrnějšímu chování? To jsou otázky, kterými se zabývá Anna Tabášková, vítězka soutěže Czech Envi Thesis v roce 2020. V rozhovoru pro náš podcast Anna mimo jiné vysvětluje, proč v rámci svého výzkumu počítala odpadky na hlavním nádraží v Ostravě a v Olomouci.

3. díl – Adriana Šefčíková

Počet klimatických žalob se od roku 2013 zdvojnásobil, říká Adriana Šefčíková v rozhovoru pro podcast Czech Envi Thesis. Do finále stejnojmenné soutěže se Adriana probojovala v roce 2020. Porotu tehdy zaujala svou diplomovou prací z oblasti klimatického práva. Proč jsou klimatické žaloby stále vyhledávanějším nástrojem v boji proti klimatické krizi? A jak vypadá veřejná debata o klimatické změně v Dánsku, kde Adriana momentálně žije?

2. díl – Patrik Šimůnek

Naším druhým hostem je expert na energetiku Patrik Šimůnek, který se zařadil mezi finalisty soutěže Czech Envi Thesis v roce 2020. Už ve své oceněné bakalářské práci se Patrik zaměřil na energetiku. Zajímalo ho, jak různé evropské státy přistupují k podpoře obnovitelných zdrojů energie. Jak si v mezinárodním srovnání stojí Česko? A v čem jsou podle Patrika hlavní výhody tzv. komunitní energetiky? I to se dozvíte ve druhé epizodě podcastu Czech Envi Thesis.

1. díl – Kateřina Tumová

Hostem úvodní epizody podcastu je Kateřina Tumová, vítězka prvního ročníku soutěže CzechEnviThesis v roce 2019. Odbornou porotu zaujala svou diplomovou prací na téma recyklace šedé odpadní vody. V rozhovoru se dozvíte nejen to, kolik pitné vody lze tímto způsobem ušetřit, ale i to, v čem byla pro Kateřinu účast ve finále CzechEnviThesis přínosná.

Spoj se s námi.

Napiš organizátorovi

Ing. Jan Macháč, Ph.D. - FSE UJEP

jan.machac@ujep.cz

 

Zásady cookies (EU)

Sleduj novinky na sítích